فهرست بستن

تابلو مینیاتور هدیه ایی نفیس از اصفهان

تابلو مینیاتور
5/5 - (4 امتیاز)

تابلو مینیاتور اصفهان

تابلو مینیاتور حاصل هنر مینیاتور یا نگارگری است که قدمت آن در ایران به دوران قبل از اسلام برمی گردد، اما پیدایش تابلوهای مینیاتوری قدمت کمتری نسبت به تاریخ پیدایش این هنر دارند.

در واقع قبل از اینکه تابلو مینیاتوری در این عرصه هنری معروف شود، در حوالی سال 1455 یعنی قبل از اختراع چاپ، همه کتاب ها به شکل دست نوشته و با نقاشی مینیاتور تزئین می شدند.

قبل از اینکه هنر مینیاتور، خود را در تابلوهای مینیاتوری به عرصه نمایش بگذارد، در کتاب های مختلف حضور داشت. در طراحی صنایع دستی ایرانی هم از نقوش سنتی مینیاتور پارسی به شکل های مختلف استفاده می گردد.

از جمله این کتاب ها می توان به کتاب های خطی مذهبی، کتاب ساکرامنتاری، کتاب سرودهای مذهبی، کتاب دعا، کتاب ساعت نمازها، کتاب های خطی غیر مذهبی، کتاب مرتبط با حیوانات، دست نوشته های دلاوری، کتاب های عاشقانه، کتاب علمی، کتاب های خوشنویسی و غیره اشاره کرد.

تابلو مینیاتور
تابلو مینیاتور

تابلوی مینیاتور

تابلو مینیاتور اصفهان یکی از آثار هنری بسیار خاص و زیبای هنر مینیاتور یا نگارگری است که در ایران قدمت آن به قبل از ورود اسلام می رسد که از پس ورود اسلام به ایران، درون مایه و موضوع هنرهای مینیاتور و سبک آن را تحت تأثیر خود قرار داد.

هنر مینیاتور ایران که تأثیر آن در آثار مینیاتور آسیای شرقی مثل چین و کشورهای اروپایی مثل فرانسه و انگلستان دیده می شود، در آثاری مثل تابلوهای مینیاتوری به وضوح قابل تشخیص است.

یکی از سبک های نگارگری بر روی تابلو، تابلو مینیاتور برجسته است که ظهور آن به سال 1520 در فرانسه و انگلستان می رسد که مثل مدال توسط افراد حمل می شد. ژان کلوت فرانسوی و لوکاس هورن بورت اولین کسانی بودند که در اروپا دست به ساخت تابلوهای مینیاتوری زدند.

در ایران نیز کاربرد مینیاتور در نسخ خطی به دوره پیش از اسلام می رسد که در دوره عباسیان بخش زیادی از آنها توسط حمله مغول از بین رفت.

تابلو مینیاتور
تابلو مینیاتور

در دوره های بعدی و با ظهور مکتب های مختلفی مثل مکتب تبریز، شیراز، هرات و غیره نسخ خطی مختلف مزین به هنر مینیاتور شدند که از جمله آنها می توان به شاهنامه فردوسی اشاره کرد.

تابلو مینیاتوری زیبا در ایران نیز به دوران صفویه و حتی قبل از آن مربوط است که اساتید زیادی در دوره های مختلف با سبک های گوناگون و مضامین مختلف شروع به خلق چنین آثار ارزشمندی کردند.

همزمان با تولید چنین آثاری در ایران، در اروپا و مخصوصا کشورهای فرانسه و انگلیس تابلوهای مینیاتور برای سلطنت و پادشاهی خلق می شدند.

پس از آن در قرن 18 میلادی به جای استفاده از کاغذ برای تولید تابلو مینیاتور برجسته، از عاج استفاده گردید و این سبک ابتدا توسط برنارد لنز، هنرمند مینیاتوریست بریتانیایی معرفی شد.

با این حال نقاشی مینیاتور بر روی عاج بسیار سخت بود و به همین دلیل تابلوهای ساخته شده از عاج کوچکتر بودند.

تابلو مینیاتور
تابلو مینیاتور

در سال های پس از آن در اروپا تابلو نقاشی مینیاتور با رنگ روغن مطرح گردید و هر سال در نمایشگاه های سالانه آکادمی، مینیاتوریست ها آثار خود را به نمایش می گذاشتند.

در ایران ظهور و پایه گذاری این نوع نقاشی مینیاتوری بر روی تابلوها، خیلی پس از آن یعنی در دوران معاصر توسط استاد فرشچیان انجام شد. از جمله نمونه های آن در ایران می توان به تابلو رنگ روغن مینیاتور مهمانی پادشاه اشاره کرد.

انواع تابلو مینیاتور

تابلو مینیاتور یکی از بهترین وسایل تزئیناتی و دکوری برای منزل و محل کار است. این نوع تابلوها برای کسانی که ارزش زیادی برای هنرهای مینیاتور قائل هستند و تمایل دارند سبک کلاسیک یا مدرن خانه خود را با این آثار مزین کنند طراحی و نقاشی می شوند.

اکثر افرادی که گالری آثار هنری مینیاتور در کشورهای همسایه مثل ترکیه دارند، با خرید عمده تابلوهای مینیاتوری و فروش آنها در خارج از کشور به کسب درآمد می پردازند و از مشتریان اصلی آنها به شمار می روند.

آثار تابلوهای مینیاتوری مدرن نیز متناسب با سلیقه امروزی و با پیروی از سبک مدرن طراحی و تولید می شوند که ارزش هنری آنها را چندین برابر کرده است.

خرید یکی از انواع تابلو مینیاتور برای کسانی که به این هنر عشق می ورزند، کادویی بسیار لوکس و فاخر محسوب می شود که البته موقع خرید باید به نکات مربوط به آن هم توجه شود.

برای آشنایی بیشتر شما با انواع تابلو مینیاتور اصفهان، نمونه های مختلف آن را معرفی می کنیم تا موقع خرید دقیق تر تصمیم گیری کنید.

تابلو مینیاتور
تابلو مینیاتور
  • تابلوهای دست ساز مینیاتوری : یکی از انواع مدل های تابلو مینیاتور تزیینی، تابلوهای دست ساز مینیاتوری هستند. ویژگی شاخص این نوع تابلوها، واقعی بودن تصاویر بکار رفته در آنهاست.

در ترسیم این تابلوها، دقت و زمان بسیار زیادی صرف می شود. ویژگی شاخص دیگر این تابلوها این است که موضوع نقاشی با مکانی که در آن نصب می شوند تناسب زیادی دارد.

چنانچه به فکر خرید تابلوهای مینیاتوری دست ساز هستید باید به موضوع و مفهوم نقاشی توجه کنید و براساس مکانی که قصد نصب آن را دارید، مدل مناسب را خریداری نمایید.

  • تابلو نقاشی مینیاتور : یکی از مدل های پرفروش تابلوهای مینیاتور، تابلو نقاشی مینیاتور است. موضوعات و تصاویر ترسیم شده نه تنها واقعی نیستند و بیشتر با موضوعات خیالی مثل سیمرغ، دیو و غیره سروکار دارند بلکه اغراق نیز به وضوح دیده می شود.

رنگ آمیزی این نوع تابلوها بسیار خاص و متنوع است و امکان ندارد کسی با نگاه کردن به آنها میخکوب نشود. معمولا به دلیل همین تنوع رنگ بالا، معمولا تمامی جزئیات نقاشی را در تابلوهای مینیاتوری نمی توان مشاهده کرد و حالت مبهم دارند.

  • تابلو فرش مینیاتوری : این نوع تابلوها به خاطر داشتن نخ های رنگارنگ و ترکیبی، جذابیت و زیبایی بسیار زیادی دارند. قیمت خرید این نوع تابلوها بسیار بالاست چون زمان و هزینه صرف شده برای ساخت آنها زیاد است.

با توجه به اینکه شاخه های مختلف هنر سلیقه ای هستند، هر فردی ممکن است یکی از انواع تابلوهای فوق را بپسندند که امری کاملا طبیعی است.

تابلو مینیاتور
تابلو مینیاتور

تابلو مینیاتور فرشچیان

تابلو مینیاتور استاد فرشچیان بنیانگذار مکتب جداگانه ای به نام خودشان در ایران هستند که ترکیبی از سبک کلاسیک و مدرن است. آثار هنری استاد فرشچیان به قدری زیبا و فاخر هستند که در موزه استاد فرشچیان واقع در کاخ سعد آباد نگهداری می شوند.

موزه استاد فرشچیان دارای دو مجموعه است که بیش از 50 تابلو مینیاتور استاد فرشچیان را در خود جای داده که هر کدام از این آثار با زیبایی و سبک خاص خود، باعث رشد و ارتقای هنر مینیاتور یا نگارگری ایران شدند.

علاوه بر این تاکنون آثار استاد فرشچیان در صدها نمایشگاه داخلی و خارجی به شکل دولتی و خصوصی برگزار شده اند که از استقبال بسیار شکوهمندی برخوردار بوده اند.

معروف ترین تابلوهای مینیاتور استاد فرشچیان، تابلو 5 روز آفرینش، تابلو ضامن آهو، تابلو یتیم نوازی امام علی، تابلو عصر عاشورا، تابلو آسمان چهارم و شام غریبان، تابلو مولانا و شمش، سیمرغ و محیط زیست، هستند که هر کدام سبک و شیوه خاص خود را دارند.

خرید تابلو مینیاتور اصفهان

فروشگاه صنایع دستی اصفهان اقدام به فروش تابلوهای مینیاتور نموده تا کسانی که به این آثار فاخر و بسیار ارزشمند ملی علاقه مند هستند بتوانند، بهترین و زیباترین تابلوهای مینیاتوری مدرن در عصر معاصر را با قیمت بسیار مناسب خریداری کنند.تابلو مینیاتور خرید بسیار بالایی دارد و به شکل تکی و عمده به فروش می رسد.

تمام تابلوهایی که در فروشگاه صنایع دستی اصفهان به فروش می رسند، تابلو خاتم مینیاتور هستند. تابلوهای مینیاتوری فاخر، دارای تزئینات خاتم کاری روی قاب مینیاتور هستند. کیفیت خاتم کاری و مرغوبیت آن روی ارزش هنری تابلو اثر مستقیم داشته و ماندگاری آن را در طی زمان افزایش می دهد.

تابلو مینیاتور
تابلو مینیاتور

کسانی که مایل باشند تا برای گالری آثار فاخر مینیاتور اقدام به خرید عمده تابلوهای مینیاتوری نمایند، این امکان فراهم شده تا تابلوهایی با طرح و نقاشی مدنظر خودشان را با تخفیف بسیار مناسب خریداری کنند.

تمامی تابلوهای مینیاتوری فروشگاه صنایع دستی اصفهان توسط اساتید برتر این حوزه مثل رسول معتمدی (شاگرد ممتاز استاد فرشچیان و مرتضی ممیز) طراحی و ترسیم شده اند. امضای استاد در پای این تابلوها اثبات کننده اصالت آنهاست.

قیمت تابلوهای مینیاتور

تابلو مینیاتور فروش زیادی بین علاقه مندان به این دسته از آثار هنری پیدا کرده مخصوصا پس از اینکه در پاییز سال 99 به عنوان هنر ناملموس جهان در فهرست ملی یونسکو به ثبت رسید و نام 5 تن از اساتید نگارگری ایران به عنوان گنجینه های زنده بشری در دنیا معرفی گردیدند.

تابلو مینیاتور قیمت متفاوتی دارد و بستگی به عوامل مختلف قیمت نهایی آن تعیین می شود. سبک کار مثل مینیاتور رنگی، مینیاتور بی رنگ و مینیاتور سفید رنگ هر کدام ارزش هنری خاص خود را داشته و قیمت متفاوتی دارند.

تابلوهای اصل و دارای امضای استاد در پای نقاشی طبیعتا قیمت چندین برابری نسبت به تابلوهای فیک خواهند داشت. از طرفی جنس کار مثل نقاشی مینیاتور روی کاغذ، چوب، کراس و غیره و همچنین سایز و اندازه تابلو، روی قیمت نهایی تأثیرگذار می باشد.

تابلو مینیاتور
تابلو مینیاتور

فروشگاه صنایع دستی اصفهان در خرید عمده تابلوهای مینیاتوری علاوه بر تخفیف های ویژه، امکان سفارشی سازی را هم در نظر گرفته است. به عنوان مثال در خرید عمده می توان درخواست طراحی و ترسیم نقش خاصی را ثبت کرد که توسط اساتید برجسته ایران مثل رسول معتمدی قابل انجام هستند.

با توجه به قدمت و تاریخچه طولانی که در رابطه با طراحی و ترسیم تابلو مینیاتور وجود دارد، خرید این آثار ارزشمند داخلی بسیار مقرون به صرفه تر و مناسبتر از تابلوهای لوکس خارجی هستند. تابلوهای خارجی از لحاظ مفهوم و موضوع و نوع سبک هیچ تناسبی با هنر ایران ندارند و قیمت آنها چندین برابر است.

علاقه مندان به کارهای هنری مینیاتور می توانند بهترین آثار تابلو نقاشی مینیاتور را با قیمت مناسب توسط بهترین اساتید کشور در فروشگاه صنایع دستی اصفهان خریداری کنند.

ضمنا برای خرید مشاوره رایگان نیز قرار داده ایم تا متناسب با هدف اصلی خود بتوانید بهترین تابلو یا طرح اختصاصی را خریداری نمایید. تابلو مینیاتور با طراحی و رنگبندی فوق العاده زیبا برای هدیه مناسب است.

تابلو مینیاتور در ایران و اروپا پس از روی کار آمدن و رواج پیدا کردن مینیاتور در نسخ خطی بین هنرمندان و مینیاتوریست ها رواج پیدا کرد.

امروزه در سبک های مختلف و انواع گوناگون تابلوهای مینیاتوری تولید می گردند و براساس فاکتورهای مختلف قیمت های متنوعی در نظر گرفته شده ند. فروشگاه صنایع دستی اصفهان بهترین تابلوهای مینیاتور را برای فروش عرضه کرده است.

 

منبع : چی کادو  chikadoo.ir

Posted in صنایع دستی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *